"Karte bli likar"!
Postet av Melhus - Orientering den 16. Nov 2025

Audun gir innblikk i nytegninga av Råbygdmarka i 2025
Mer detaljer om kartarbeidet her.
Området ligger på den andre siden av dalen for Kvål, oppunder den sagnomsuste Kregneskjølen, og dekker 6 km². Bildet over er fra Branemsåsen vest for Branemen og mot Benna.
Kartet blir ferdigstilt til høsten 2026 i forbindelse med KM mellomdistanse og Gimse by Night. Ettersom Melhus IL står for nytegninga, har både OL Gaula og Melhus IL bruksrett til området. Råbygdmarka vil inngå i kartbasen Stor-Gimse, som kommer til å dekke 27 km² mellom Melhus, Ånøya, Benna og Kvål. Basen driftes av Melhus IL.
Grunnlaget fikk jeg fra Agnar Renolen (eMap) basert på laserdata (LIDAR) med 1 meters høydekurver og vegetasjon, samt flyfoto.


I tillegg ble eldre kart fra 1988 og 2003 brukt. Flere tidligere toppløpere bidro til disse flotte kartene, blant andre Håvard Tveite, Morten Berglia, Stig Alvestad og Øystein Kvaal-Østerbø. Disse kartene vises sammen med et par treningsløp som Audun deltok i:


Grunnlagene ble brukt til å kontortegne et foreløpig kart, som senere ble underlag for synfaringa i terrenget.

Synfaringa innebærer å gå på kryss og tvers i terrenget for å kontrollere og korrigere kartet. Jeg var heldig med været. Den eneste utfordringa var tørre myrer og bekker — tatt i betraktning at kart helst skal tegnes for normalforhold (om dette overhodet finnes i Trøndelag) 😊
Kartene i Råbygdmarka har utviklet seg mye i løpet av 63 år!


Håper ikke bommen skyldes kartet 😊

I mellomtiden kan dere la dere inspirere av løypa fra KM 8. september 1963, der Egil Renolen, far til Agnar Renolen, løp på 2:08.

Fra sikre kilder sies det at NTHI hadde en gang o-løp i Råbygdmarka, der løypeleggeren insisterte på at alle postene skulle være grop. Da det manglet en egnet grop for sistepost, ble mannskap sendt ut for å grave en ny grop😊
En ting er sikkert, man kan aldri gjøre alle til lags med et o-kart, men som Bjørn Berger sa etter en kartkontroll i Våttåsen:
"Karte bli likar"!
O-hilsen fra Audun Bakk
Gimse by, 2025-11-15
Siste fra Melhus - Orientering
Martins to-dagersløp fra Saga
08.10.2025